Keväällä päiväkerholaiset ohjaajineen työstävät kanttori Vesa Kajavan johdolla levyn suosituista kerholauluista. ”Jumalan kämmenellä -laulu on ehdottomasti mukana”, Pirjo Ahonen sanoo. Levy julkaistaan laulajaisissa syksyllä.
Lisäksi lauluja lauletaan Siilinjärven torilla toukokuussa kerhojen avoimessa kevätjuhlassa. ”Tällä kertaa juhlimme keskellä kylää. Kuka tahansa voi osallistua juhlaan”, lastenohjaajat korostavat.
Syksyllä lasten luovuutta nähdään Jumalan kämmenellä -taidenäyttelyssä.
Juhlavuonna seurakunta kannustaa kummeja ja kummilapsia viettämään yhteistä aikaa. ”Lahjoitamme kaikille päiväkerholaisille uimaliput, jotka he voivat käyttää yhdessä oman kumminsa kanssa”, Pirjo Ahonen kertoo.
”Kummit ovat tervetulleita elämään juhlavuotta kerholaisten kanssa myös tapahtumissa ja jumalanpalveluksissa”, lastenohjaajat kutsuvat.
Tänä vuonna Siilinjärven seurakunnassa kokoontuu 10 päiväkerhoryhmää 3–5-vuotiaille. Kerholaisia on kaikkiaan 140. Päiväkerho on pyhäkoulun ohella seurakunnan pitkäikäisintä viikkotoimintaa lapsiperheiden parissa.
”Olemme kiitollisia siitä, että vanhemmat ovat tuoneet lapsiaan 50 vuoden ajan päiväkerhoihin. Suuri kiitos heille!”, Virpi Rissanen kiittää.